2 Yıl Garantili Paketlenmiş Mısır Silajı satışlarımız devam ediyor!!!...

2018 yılı mahsülü paketlenmiş Mısır silajı satışlarımız başlamıştır...

Paketlenmiş Mısır Silajı yaklaşık 380-420 kg 130 TL / Tonu 320 TL'dir.

Malatya Şeker Fabrikası 70 bin ton küspe üretti

Malatya Şeker Fabrikası 21 bin 850 ton şeker üretti.

Fabrika Müdürü Hasan Yetiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fabrika olarak şeker pancarı işleme kampanyasını bitirdiklerini söyledi.

Bu yıl, 167 bin 700 ton pancardan 21 bin 850 ton şeker ürettiklerini, fabrikanın kapasitesinin üzerinde çalıştığını ifade eden Yetiş, işledikleri pancardan 70 bin ton küspe, 7 bin ton melas da çıktığını bildirdi. Yetiş, gelecek yıl 300 bin ton şeker pancarı işlemeyi hedeflediklerini aktardı.

Fabrikaya Şanlıurfa, Sivas, Kahramanmaraş, Adıyaman, Elazığ ve Malatya’daki üreticilerin şeker pancarları getirdiğini açıklayan Yetiş, diğer şehirlerdeki üreticilerin makine ile tarım yapmasına karşılık Malatya çiftçisinin hala pancarlarını tarladan işçilere söktürmesinin kar oranını düşürdüğüne dikkati çekti.

Yetiş, şöyle konuştu:

”Malatya’daki üreticilerin arazileri küçük, 20 dekar, 50 dekar. Ama Şanlıurfa’daki bir üreticinin arazisi bin dönüm, bin 500 dönüm. Bu nedenle Şanlıurfa’daki üretici pancarını sökmek için makine alıyor. Makine ile yapılan tarım elle yapılan tarıma göre 6 kat daha karlı. Bu nedenle son yıllarda Malatya’daki üretici üretimini düşürdü. Malatya’daki üreticilere diyoruz ki; birleşin, ortak makine alın, makineleşin, üretiminizi artırın. ‘Malatya Şeker Fabrikası pancar üretimine kota koyuyor’ deniliyor. Böyle bir şey yok. Biz kota uygulamıyoruz. Yeter ki üreticimiz üretsin.”

Üreticilere dikim makinesini kendilerinin verdiğini vurgulayan Yetiş, çiftçilerin sadece söküm için makine almaları gerektiğini aktardı.

Şeker-İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Nuri Murat da bu yıl güzel bir kampanya dönemi geçirdiklerini söyledi.

Çevre illerden ve Malatya’dan gelen şeker pancarının Malatya’da işlenip satıldığını ifade eden Murat, ”Bu da Malatya için büyük bir katma değer sağlıyor. Malatya Şeker Fabrikası, bölgesinde devletin en büyük sanayi kuruluşu. Bölgeye büyük istihdam ve katma değer sağlıyor. Her yıl pancar rekoltesine göre ürettiği şeker değişebilir ama yan sanayi ile birlikte 60 bin kişi buradan ekmek yiyor” diye konuştu.

Mısır Silaji | Sitemap | Konya Saç Ekimi | Saç Ekimi ADANA