2 Yıl Garantili Paketlenmiş Mısır Silajı satışlarımız devam ediyor!!!...

2018 yılı mahsülü paketlenmiş Mısır silajı satışlarımız başlamıştır...

Paketlenmiş Mısır Silajı yaklaşık 380-420 kg 130 TL / Tonu 320 TL'dir.

şeker

Muş Şeker Fabrikası’nda 215 Bin Ton Pancar İşlendi

Şeker-İş Sendikası Muş Şube Başkanı Fikret Sancar, bu yıl fabrikalarında işlenen 215 bin ton şeker pancarından 31 bin ton şeker, 67 bin ton melas ve 70 bin ton yaş küspe üretildiğini belirtti.

Sancar, yaptığı yazılı açıklamada, 24 Eylül’de başlatılan ve 75 gün süren 31. Şeker Pancarı Alım Kampanyası’nın sona erdiğini anımsatarak, bu süre içerisinde fabrikada 215 bin ton şeker pancarı işlendiğini ifade etti.

Bu yıl geçen yıllara göre daha kaliteli ve daha temiz pancar alımı yaptıklarını bildiren Sancar, “Fabrikamızda işlenen 215 bin ton şeker pancarından 31 bin ton şeker, 67 bin ton melas ve 70 bin ton yaş küspe ürettik” dedi.

İlaç, mazot ve gübre gibi tarım girdilerinin yükselmesinden dolayı çiftçilerin ektiği üründen yeterli kazanç sağlayamadığını vurgulayan Sancar, pancar taban fiyatında uzun yıllardır makul bir artış yapılmadığını ve çiftçilerin bu durumdan mağdur olduğunu kaydetti.

Sancar, ürün verimi açısından da kentteki pancar üreticilerinin yeterli verimi alamadığına dikkati çekerek, bu durumun fabrikalarındaki verimi de etkilediğini söyledi.

Amasya Şeker Fabrikası’nın 59. kampanya sürecinde 120 bin ton yaş küspe elde edilmiştir

Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Uysal, sona eren 59. pancar kampanyasını değerlendirdi.

27 Eylül’de başlayan 59. pancar alım kampanyasının 2 Aralık’ta son bulduğunu belirten Uysal, “59. kampanya sürecinde 10 bölgemizde ekim yapılmış olup toplam 87 bin dekar alanda pancar ekilmiştir. Toplamda 357 bin ton pancar işlenerek 43 bin 771 ton kristal şeker üretilmiştir. Ayrıca yan ürün olarak 13 bin 320 ton melas, 120 bin ton yaş küspe elde edilmiştir. Bu yan ürünlerden gerek melas gerekse küspe çiftçilerimizin ve besicilerimizin talepleri nispetinde satılmıştır” ifadelerini kullandı.

Kampanya sürecinde en verimli ve başarılı bölgelerin Gümüşhacıköy, Merzifon, Suluova, Amasya olduğunu vurgulayan Uysal, şöyle devam etti:

“Kampanya döneminde çiftçilerimizden fabrikamıza pancar getirenlere ton başına 125 lira, ayrıca 10 lira prim ödemesi yapılacaktır. Kendi payına düşen küspeyi almayan çiftçimize avans olarak ortalama ton başına 55-60 lira üzerinden bedel ödenmiştir. Sona eren kampanya döneminde çiftçimize ayni avans (tohum, gübre, ilaç, şeker ve kooperatiften alınan malzemeler) ve 2 kez de nakdi avans ödenmiştir. Bu ayni ve nakdi yapılan ödemeler pancar bedelinin yüzde 75’i oranındadır. Geriye kalan yüzde 25 kısmını ise 2013 yılının ilk çeyreğinde ödeyeceğiz.”

Uysal, 2011-2012 hesap döneminde fabrikanın 9 milyon 200 bin lira karla mali yılını kapattığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Buna binaen 2013-2014 sezonu yani nasipse 60. pancar alım dönemi için avans fiyat olarak ton başına 150 lira uygulanacaktır. Dolayısıyla elde edilebilecek her türlü karlılığı çiftçimize bilhassa pancar ekicilerine sunmaya devam edeceğiz. Tabi ki tüm bunların üzerine alternatif tarım ürünlerinden dolayı pancar ekimi yeterli olmayıp çalışma süremiz kısa olmuştur.”

Mısır Silaji | Sitemap | Konya Saç Ekimi | Saç Ekimi ADANA